Voortschrijdende Inzichten

Verrassende onderwerpen | Nieuwe invalshoeken

Het scheve wereldbeeld

F

Vitas Luckus fotografeerde het dagelijks leven in zijn land in de tijd van het IJzeren gordijn. Niemand wilde zijn foto's publiceren. Hij stierf in 1987. Pas 6 jaar na zijn dood verscheen een boek met zijn foto's, The Hard Way.

A  B  C  D  E   F  G  H  I  J  K  L  M  N  O   P  Q  R  S   T  U  V  W  X  Y  Z

 

Fotografie 1. Vervaardiging van beelden door middel van inwerking op lichtgevoelige stoffen, gewoonlijk zilverbromnide (AgBr) of zilverchloride (AgCl). De eerste bruikbare foto's zijn gemaakt door Nièpce en Daguerre. Aan de laatste is het woord daguerrotype ontleend. Een met zilver bedekte koperen plaat wordt blootgesteld aan jodiumdampen. Er ontstaat het lichtgevoelige zilverjodide (AgI). Bij belichting wordt zilverjojide weer omgezet in zilver. Een behandeling met kwikdampen versterkt het beeld en de 'foto' is ontstaan. Talbot wordt algemeen gezien als de uitvinder van de methode waarbij via tussenkomst van een negatief een foto wordt verkregen. 2. Vervaardiging van beelden door middel van een lichtgevoleige senosr in digitale vorm. Sinds een aantal jaren heeft deze digitale fotografie de klassieke fotografie grotendeels verdrongen 3. Kunst om foto's te maken.

Fotografie is één van de mooiste kunstvormen. Gebeurtenissen, mensen, voorwerpen, situaties terugbrengen tot de essentie, dat is fotografie. Zwartwitfotografie slaagt daar overigens het beste in. De werkelijkheid is gekleurd en de kleurenfilm is reeds lang geleden uitgevonden, toch moet de voorkeur voor echte foto's uitgaan naar zwartwitfoto's. In die gevallen dat het wenselijk is om de werkelijkheid zo goed mogelijk weer te geven (opnames van kunst, weergave van vakantiepret) is de kleurenfoto het aangewezen middel. Sommigen scharen zwartwitfotografie onder het begrip 'retro', omdat het om een ouderwetse techniek zou gaan. Dit is een onjuiste denkwijze (denk ook aan de 'antieke' olieverf). Niet de stand der techniek bepaalt de waarde, maar datgene wat er mee wordt uitgedrukt.

Foto van Lewis CarollFoto van Edith Tudor HartFoto van Eva Besnyö
Links It won't come smooth. Irene MacDonald. Een foto van Lewis Caroll uit 1864.
Midden Straatviolist in Wenen omstreeks 1929. Een foto van de sociaal geëngageerde fotografe Edith Tudor Hart. Zij fotografeerde in de crisjaren van de vorige eeuw in Wenen, Londen en in het mijngebied van Wales. Eerst in 1987 verscheen boek van deze fotos' onder de titel Eye of Conscience.
Rechts Straatbeeld in Berlijn. Een foto van Eva Besnyö.

foto van Sam PresserFoto van vitas Luckus
Links Pension in de Bantammerstraat. Een foto van Sam Presser uit 1947. We zien Chinezen die mah-jongg spelen. Op de achtergrond een afbeelding van de toenmalige Chinese leider Tsjang-Kai-Check.
Rechts Mannen die ijshockey spelen. Een foto van Litouwse fotograaf Vitas Luckus.